Ventspilsi Teaduskeskus ja Innovatsioonikeskus

Asukoht: Ventspils, Läti

Aasta: 2016

Staatus: Võistlus, 3. preemia

Maht: 7800 m²

Programm: Teadusnäituste keskus, inkubaator ja kontorid

Projekteerijad: Alver Arhitektid (Andres Alver, Tarmo Laht, Sven Koppel, Ulla Saar, Indrek Rünkla)

Kirjeldus:

Kompleks saab genereerivad jooned olemasolevast Ventspilsi tänavate struktuurist ja võimendab neid. Uue hoone krunt asub silmapaistval kohal OTse Ventspilsi sissesõidu teljel. Samas on ta linnast ära lõigatud. Hoone joondub ümbrusest, tema domineeriv siht on kooskõlas tänavate ja jõega. Hoone ühendub tee alt reisisadamaga ja sealt edasi kesklinnaga. Sedakaudu sünnib uus kiht, mis võimaldab linna arendada piki jõe kallast. Arenguala lõpp-punkt oleks laevade ja linna kokkusaamise koht.

Hoone pöörab oma näo Ventspilsi kesklinna poole. Sissepääsu markeerib konsoolne näitusesaalide plokk. Pöörates pead pisut silla poole, katsub ta olla pigem avamäng linnale kui iseseisev eneseküllane objekt sissesõidu teljel. Ta tahab öelda, et tema taga on veel midagi – terve linn.

Hoone koosneb kahest põhilisest osast. Tavapärases konstruktsioonis lõunapoolne osa on raudbetoonist post-plaat süsteemis funktsionaalne riiul. Päris lõunapoolses otsas ulatuvad teine ja kolmas korrus konsoolselt üle esimese. See saavutatakse jäikade raamidega üleulatuvate plokkide välisseintes. Põhjapoolne osa on konsoolne näitusepindade korpus. Kaeh osa vahele jääb vestibüül-aatrium. Konsoolse osa toetamiseks on kohviku ees kandvad postid, mis ulatuvad läbi ekspositsiooniruumi teise korruse lae tasapinda. Seal on ruumiline sõrestik, mille küljes ripub ekspositsionipinna põrand. Välisseinteks on rippuvad kergkonstruktsioonis sõrestikseinad.