Plaanikomitee

Asukoht: Tallinn, Eesti

Aasta: 2005

Staatus: Urban analysis, Concept design

Maht: 20,205 m² (total)

Programm: Office, Institutional

Projekteerijad: Alver Architects (Andres Alver, Tarmo Laht, Ulla Mets, Sven Koppel, Indrek Rünkla), Tiit Trummal

Description:

Suur-Ameerika 1 kinnistu paikneb Tallinna kesklinnas suurte liiklusarterite – Liivalaia tn, Suur-Ameerika tn ja Pärnu mnt – ristmikul.
Kinnistust põhja poole jääb Tõnismägi koos rahvusraamatukogu ja selle taguse pargiga, läände aga tühi väli spordiplatsidega.
Kesklinnale iseloomulikult on hoonestuse struktuur selles piirkonnas kvartaalne ja suhteliselt korrapärane ning homogeenne. Enam-vähem suletud kvartalite vahele jäävad raamatukogu park ja käsitlemisel olev kinnistu koos spordiväljakutega. Raamatukogu pargi mõeldav jätk ja lõpetus oleks lõuna suunas, üle Suur-Ameerika tänava, avalikus kasutuses olevate spordiväljakute ja hoonetena, mis paikneksid roheliste alleede vahel.
Uus vertikaalne hoone on kujundatud olemasoleva rahandusministeeriumi hoonebloki taustana. Koos moodustavad nad ansambli “solistist” ja “taustalauljatest”. Uue hoone arhitektoonika peaks olema selge ja rahulik, keerulisemaks võiks see minna sissekäikude ja saaliploki kujundamisel. Teatud arhitektuurne eesmärk antud lahenduses on ka võimalikult kitsas hooneplokk ( 13 14 m).