Asukoht: Helsingi, Soome

Aasta: 2014

Staatus: Konkursitöö

Maht: 11,874 m²

Programm: Muuseum

Projekteerijad: Alver Arhitektid (Andres Alver, Tarmo Laht, Ulla Mets, Sven Koppel, Indrek Rünkla, Ivan Sergejev)

Kirjeldus:

Linnaehituslik lahendus

Helsingi Lõunasadam on lõdvalt piiritletud ruumiline kooste: tal on selged servad põhjas ja läänes, kuid lõunakülg vajub laiali. Muuseum vormistab tekkivale VÄLJAKULE kolmanda külje, jättes neljanda merele avatuks. VÄLJAK hakkaks tööle kui meritsi saabuja sihtpunkt, millest saaks kultuurilistest ja looduslikest osadest moodustuv platvorm – ühendades merd ja linna, avab ta hulga võimalusi edasisteks arenguteks.

Muuseumi hoone

Linnalik neljakandiline maht moodustab tekkivale väljakule lõunakülje. Näituspinnad on ülemistel korrustel ja markeerivad oma mahuga väljakuseina, läbipaistvad alumised tasandid suhtlevad linnaga lastes päikesepaistet väljakule ja säilitades vaated Tähtitornivuori mäele. Hoone kandeskeem koosneb neljast tugipostist ja nendele toetuvast ruumilisest sõrestikust, mille küljes ripuvad vahelaed. Nii kandekonstruktsioonis kui sise- ja välisviimistluses on eelistatud materjaliks puit. Hoone osaks on ka kunsti-jautuskäik, mida saab kasutada nii kunstihuviline kui lihtsalt flanöör.

Ülavalgusega kinniste seintega näitusesaal on tõstetud ülakorrustele. Näituseala laieneb panduse kaudu kolmandale korrusele ning sealt edasi jalutus-silla kaudu Tähtitornivuorile. Ühiskondlik suhtlus käib esimesel tasandil, kus on ka black-box saal, sündmusruumid, kohvik, restoran ning mis seob omavahel kokku sadama, linna ja Tähtitornivuori pargi.